آموزش،فناوری، شبکه

همه چیز در مورد فناوری اطلاعات و شبکه

شبکه را از کجا شروع کنیم؟

 شبکه های کامپیوتری، آموزش +network، آ؛موزش شبکه، آموزش به کودکان، آموزش OSI، معرفی +network


تماس با ما


اولین مشکلی که افرادی که میخواهند وارد زمینه ی شبکه و این علم بشوند دارند این است که که اطرافیان ، آن ها را به سمت دوره های خاصی از شبکه هدایت میکنند . و در آخر نتیجه ان است که دانشجویان علاقه مند به شبکه در بین مدارک و دوره های زیادی مانندcisco یا Microsoft و یا حتی لینوکس سر درگم میشوندو بعضی از موسسات با هزینه های گزاف در عرض چند ساعت برای دانشجویان کلاس های مبانی شبکه را میزارند و دانشجویان بجز کار عملی هیچ چیز بلد نخواهند بود .

کسانی که میخواهند شبکه و مهندسی شبکه را شروع کنند ابتدا باید خودشان را آماده ی راهی نسبتا طولانی کنند و بیایند و از اول اول یعنی نقطه ی زیر صفر شروع به یادگیری مفاهیم شبکه کند.

مثال:کسانی که کاربرد گزینه های exit , cut ,copy ,pase و... را درک کرده باشند در هر نرم افزاری به راحتی میتوانند از این کلید ها استفاده کنند.
میرسیم به اصل مطلب:همان طور که گفتیم مهمترین موضوع برای یادگیری شبکه درک مفاهیم اولیه ی شبکه و شروع از ابتدا است. در تمامی دوره های شبکه اعم از سیسکو و میکروسافت اساس و پایه یکی است. دوره ای که در درک این مفاهیم به شما کمک میکنه +network است که از شرکت comptia ارائه شده و فقط روی مفاهیم و کلیات شبکه بحث میکند این مدرک اغاز راه شما برای یادگیری شبکه هست. این دوره اصطلاحا vendor natural نامیده میشود که وابستگی به هیچ سیستم عاملی ندارد و به این دلیل است که یک فرد که این دوره را گزرانده باشد میتواند با هر سیستم عاملی کار کند.

بهتر است در این دوره از کتاب ها و فیلم های آموزشی موجود در نت استفاده کنید و وابسته به مراکز اموزشی نشوید.
هم اکنون بعد از گذراندن network+ نوبت به تعیین گرایش میرسد.

1.microsoft
2.cisco
3.linux


دوستانی که در این انجمن فعالیت دارند اکثرا با linux کارکرده اند و در درجه های پایین تر با میکروسافت . نظر شخصی بنده برای شروع ، دوره های میکروسافت است. به دلیل اینکه اکثرا با این سیستم عامل کار کرده اند و همچنین linux برای افرادی که با این سیستم عامل آشنایی دارند میتواند عالی باشد. اما همیشه چند نکته هست که ذهن رو برای تعیین گرایش درگیر میکند و آن بازار کار و راحت بودن رشته است. بهتر است این نکته را بدانیم که شرکت های معمولی نیازی به یک مهندس سیسکو ندارند و در نتیجه میتوانیم بگوییم که میکروسافت بهترین انتخاب برای شروع هست .

Cisco در واقع یک شرکت تولید کننده ی تجهیزات شبکه است و برای محصولاتش دوره هایی رو برگزار میکند که به اسم دوره های سیسکو و معروف ترین انها ccna شناخته شده است. این دوره ها میتواند برای ادامه ی مسیر به شما خیلی کمک کند.

کار کردن در محیط cisco برای کسانی تا به حال با محیط گرافیکی ویندوز کار میکردند سخت خواهد بود زیرا cisco هیچ محیط گرافیکی ندارد و فقط با کد ها و کامند ها سر و کار خواهید داشت . سیسکو برای افراد آشنا با لینوکس اسان تر از افراد ویندوزی خواهد بود .

لینوکس سیستم عاملی متن باز و فوق العاده هست و برای کسانی که به این سیستم عامل اشنایی دارند این گرایش میتواند واقعا خوب باشد.

دقت کنید که دوستان دوره های میکروسافت را بازیچه و شوخی نگیرند زیرا میکروسافت نیز دنیایی بزرگ از شبکه هست که جا برای پیشرفت بسیار دارد و به اصطلاح " میکروسافت فقط next next ,finish نیست."
چند نکته مهم:

1.سعی کنید میان رشته ای حرکت کنید و صرفا یک سیسکو باز(افراد علاقه مند به سیسکو) و یا یک فرد ویندوزی نباشید.

2.در شبکه تئوری قسمت بسیار مهمی را تشکیل می دهد.

3.با توجه به بازار کار گرایش خود را انتخاب کنید . در حال حاضر اکثر سازمان ها در شبکه مشکل دارند و در ویندوز سرور به مشکل میخورند. لینوکس هم با توجه به افزایش گرایش به این سیستم عامل و شرکت های هاستینگ لینوکس میتواند بازار کار خوبی داشته باشه. در پروژه های بزرگ تر مانند دانشگاه ها و .. سیسکو میتواند خیلی استفاده شود.
4.به موسسات آموزشی وابسته نشوید.

لیستی از دوره ها Cisco:


CCNA

در دوره CCNA افراد با پیکر بندی تجهیزات سخت افزاری تحت شبکه از قبیل سوئیچ, روترو وایرلس آشنا می شوند. افراد پس از گذراندن دوره CCNA توانائی پیکربندی شبکه های WAN, LAN را در ابعاد کوچک و متوسط پیدا خواهند کرد.

CCNP
دوره CCNP جزء مدارک تخصصی شرکت سیسکو می باشد.که به افراد توانائی پیکربندی شبکه های WAN و LAN را با استفاده از تجهیزات سیسکو می دهد.در دوره CCNP بر روی مباحث دوره CCNA تاکیدی بیشتری می شود و با عمق وسیع تری بررسی می گردد.دوره CCNP برای افرادی طراحی شده است که در شبکه های وسیع مشغول به کار می باشند

CCDA

در این دوره ی فشرده شما با مبانی طراحی شبکه ها آشنا می شوید، مدل سه لایه ی سیسکو و چگونگی پیاده سازی آن را می آموزید و همچنین با بررسی و حل طرح ها و مسئله های نمونه هرچه بیشتر با دنیای واقعی طراحی شبکه ها آشنا می شوید.

CCDP
CCDP (Cisco Certified Design Professional) نشان دهنده­ ی دانش فرد و تسلط وی بر مباحث و مفاهیم طراحی در سطح حرفه­ ای می­باشد. متخصص این سطح دارای دانش طراحی شبکه­ های بزرگ مبتنی بر IP، امنیت این شبکه­ ها، مناطق تحت پوشش تکنولوژی بی سیم، پروتکل­های مسیریابی قدرتمند، شبکه ­های پیچیده ­ی MPLS، مدیریت شبکه، مالتی کست، مراکز داده و نیز شبکه­ های چند لایه­ ی VPN، می­باشد.

CCIP
دوره­ ی (Cisco Certified Internetwork Professional)CCIPویژه کسب مهارت در پیاده سازی و مدیریت زیرساخت شبکه­ های سرویس دهنده مانند ISPها می­ باشد. با داشتن این مدرک یک متخصص CCIP می­تواند کلیه اعمال مدیریتی شبکه را در شبکه­ های مبتنی بر IP سرویس دهندگان انجام دهند. مفاد این دوره شامل مسیریابی IP، BGP، MPLSو QOSمی­ باشد.

CCVP
CCVP (Cisco Certified Voice Professional) تأییدی بر توانایی­ فرد در زمینه­ ی استفاده از زیرساخت شبکه به منظور ارائه سرویس­های مختلف می­ باشد. ایجاد یک شبکه­ ی یکپارچه مبتنی بر IPبا قابلیت سرویس دهی بالا از تخصص­های افراد دارنده­ ی این مدرک می­ باشد. با در اختیار داشتن این مدرک، فرد متخصص می تواند راهکارهای سیستم­ های تلفنی را در مقیاس­ های مختلف و نیز با مدیریت پذیری بالا ارائه نماید. مفاد این دوره عموماً با محوریت Cisco Unified Communications Managerکه سابقاً Unified CallManagerنامیده می­شد، کیفیت خدمات یا QOS، gatewayها، gatekeeperها، تلفن­های IP، برنامه­ های کاربردی Voiceو همچنین قابلیت­های سوییچ­ها و روترهای سیسکو طراحی و ارائه شده­ اند.

CCDE
CCDE، تأکیدی بر توانایی فرد در اصول طراحی زیرساخت شبکه هایی با مقیاس بسیار بزرگ به صورت پیشرفته می باشد. به منظور دستیابی به این مدرک، داوطلب باید دانش و مهارت لازم را در زمینه های آدرس دهی، طراحی، یکپارچه سازی، بهینه سازی، امنیتی و حمایت مداوم و متمرکز بر روی سطوح زیرساختی کسب نماید

CCIE
این مدرک بالاترین و تخصصی ترین مدرک شرکت سیسکو می باشد که افراد برای به دست آوردن آن باید حداقل 3 سال سابقه کار کردن با تجهیزات شرکت سیسکو را داشته باشند. این دوره شامل گرایش های زیر می شود:

Routing and Switching
Security
Voice
Service Provider
Storage
 آموزش کامیپوتر، آموزش به کودکان، آموزش کامپیوتر به کودکان، آموزش کامپیوتر سالمندان، آموزش ورد، آموزش پاورپوینت، آموزش word، آموزش powerpoint، آموزش فتوشاپ، آموزش photoshop

تماس با ما

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 7 اسفند 1393 ساعت 13:04 | نویسنده: مهندس حمید | چاپ مطلب
نظرات (1)
پنج‌شنبه 7 اسفند 1393 13:27
رمز بلاگ
امتیاز: 0 0
لینک نظر
با سلام باعث خوشحالی ماست که در سایت ما هم یک وبلاگ داشته باشید.
با تشکر
پاسخ:
ما هم به همچنین دوست عزیز
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.
دریافت کد قفل کلیک راست چت روم

قالب